چربی سوزی

در مورد از بین بردن ذخایر اضافیِ چربی در بدن نظرات بسیاری وجود دارد که اکثرا در غالب مطالب وایرال در فضای مجازی در گردش است! در این مقاله سعی شده است به بیان نظر شخصی خود در خصوص فرایند چربی سوزی پرداخته شده.

از آنجایی که اشباع چربی در بدن از ناحیه ی شکم آغاز می شود لذا بیشترین نگرانی از چاقی به سایز دور شکم مربوط می شود! در واقع عملکردِ تعادلِ ذهنیِ انسان به گونه ایست که گویا ذهن در ابتدا برای انباشت ذخایر غذایی در بدن فرمانِ تجمع چربی در ناحیه ی شکم را می دهد. درست به مانند زمانیکه شخص برای تحمل گرسنگی به شکم خود فشار وارد میکند! اما نکته ی مهم این است که چطور باید این نگرش ذهنی را که منجر به تجمع چربی در ناحیه ی شکم میشود به درستی مدیریت کنیم؟! در ادامه به چندین فاکتور مهم در این خصوص اشاره میکنیم.

 • خواب کافی

در زمان خواب، بدن به ریکاوری پرداخته و سوخت و ساز به اوج میرسد. برای این منظور بدن به تمام ذخایر غذایی موجود از جمله غذای داخل معده رجوع میکند. بنابراین در صورت عدم خواب کافی، بدن فرصت استفاده از این ذخایر غذایی که عمدتا در ناحیه ی شکم تجمیع می شوند را  از دست میدهد.

 • استرس(هورمون کورتیزل)

بدن انسان در زمانِ استرس هورمون کورتیزل ترشح میکند و کارِ این هورمون بالا بردن سطح هوشیاری و بیداری در شخص می باشد. از طرفی از آنجاییکه بدن برای ترشح هورمون کورتیزل به قند احتیاج دارد لذا هنگام ترشحِ این هورمون به مصرف ذخایر قندی می پردازد.در حین این فرایند، بدن برای جبرانِ کمبودِ ذخایر غذاییِ خود به ذخیره ی کربوهیدراتها و چربی ها می پردازد.پس یکی از راههای مقابله با چربیهای شکمی دوری از استرس و اضطراب است.

 • تغذیه

در خصوص تغذیه توجه به دو نکته ضروری است:

 1. تغذیه ی نا مناسب (غذای بد خوردن)

دقت در انتخاب نوع مواد  غذایی نقش مهمی در تامین مواد مغذی و ذخایر لازم برای بدن دارد.

 1. شیوه نادرست تغذیه (بد غذا خوردن)

توجه داشته باشید که بد غدا خوردن حتی اکر توام با ورزش شبانه روزی هم باشد نه تنها اندام شما را متناسب نمیکند بلکه منجر به بدفُرم شدن اندام شما میشود!

در ادامه به معرفی راهکارهایی برای داشتن شیوه ی صحیح تغذیه می پردازیم:

 • غذا را کامل بجوید تا هضم آن راحت تر صورت بگیرد.
 • نوع مواد غذاییِ مصرفیِ خود را متناسب با ژنتیک و گروه خونی خود انتخاب کنید.
 • به میزان کالریِ مواد غذایی دقت داشته باشید.
 • برای داشتن یک رژیمِ غذاییِ مناسب، شناخت کاملی از انواع گروه های مواد غذای داشته باشید.

 

 • عضله

یکی دیگر از نکات مهم در خصوص چربی سوزی توجه به میزان چگالی عضلاتِ بدن میباشد. از آنجایی که عضلاتِ بدن برای حفظ بقای خود به مواد غذایی نیاز دارند و بهترین مواد غذایی برای آنها چربیها هستند لذا برای چربی سوزیِ بیشتر بهتر است میزانی چگالی عضلاتتان را بالا ببرید. در واقع عضلات مانند یک ماشین چربی سوزی اتوماتیک در بدن عمل میکنند!

 • ورزشهای هوازی

ورزشهای هوازی نقش مهمی در سوزاندن کالری دارند اما بسته به نوعِ تمرینات، میزانِ سوزاندنِ چربی متفاوت است. در تمریناتِ سنگینِ هوازی گرچه میزان توانایی بدن بالا میرود و کالریِ زیادی سوزانده میشود اما میزان ذخایرِ چربیِ تشکیل دهنده ی این کالری بسیار ناچیز و یا حتی صفر می باشد.بنابراین برای سوزاندن ذخایر چربی انتخاب نوع تمرین هوازی بسیار مهم است.

 

در مقالات بعدی به اراده ی نکات دیگر در این خصوص خواهیم پرداخت.

لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید